Filament prices
Cheapest PETG filament
The cheapest PETG filament we've confirmed is eSUN PETG Basic 1 kg at $10.44/kg from Amazon, 45% below the market average of $19.08/kg.
Cheapest PETG filament per kilogram
10 offers from 7 brands across 4 stores, each priced as it is sold and ranked by cost per kilogram. The market average for PETG is $19.08/kg.
| Product | Brand | Store | Pack | Price | Per kg | vs market avg | Checked |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| iSANMATE HF PETG 10 kg bundle | iSANMATE | Amazon | 10 × 1.00 kg | $79.99 | $8.00/kg | −58% | Sep 28, 2026 |
| JAYO PETG Refill 4 × 1.1 kg refill | JAYO | Amazon | 4 × 1.10 kg | $35.49 | $8.07/kg | −58% | Sep 27, 2026 |
| OVERTURE High Speed PETG 10 kg bundle | OVERTURE | Amazon | 10 × 1.00 kg | $89.99 | $9.00/kg | −53% | Sep 27, 2026 |
| eSUN PETG Basic 1 kg | eSUN | Amazon | 1 kg | $10.44 | $10.44/kg | −45% | Sep 27, 2026 |
| ELEGOO PETG Pro 1 kg from | ELEGOO | ELEGOO | 1 kg | $13.99 | $13.99/kg | −27% | Sep 27, 2026 |
| Polymaker PETG Clear 3 kg | Polymaker | Polymaker | 3 kg | $49.99 | $16.66/kg | −13% | Sep 28, 2026 |
| Polymaker PETG 1 kg (New Formula) | Polymaker | Polymaker | 1 kg | $18.99 | $18.99/kg | about average | Sep 28, 2026 |
| Bambu PETG HF 1 kg RFID | Bambu Lab | Bambu Lab | 1 kg | $19.99 | $19.99/kg | +5% | Sep 27, 2026 |
| Polymaker PETG 1 kg (colors) | Polymaker | Polymaker | 1 kg | $19.99 | $19.99/kg | +5% | Sep 27, 2026 |
| Polymaker PETG Galaxy 1 kg | Polymaker | Polymaker | 1 kg | $24.99 | $24.99/kg | +31% | Sep 28, 2026 |
Best PETG filament price by how much you buy
Bulk tiers and coupon thresholds change which offer wins, so the cheapest spool is rarely the cheapest kilogram.
| Buying | Cheapest option | Per kg | You pay | How the price is reached |
|---|---|---|---|---|
| 1 kg | eSUN PETG Basic 1 kg · Amazon | $10.44/kg | $10.44 for 1.00 kg | single pack −45% vs avg |
| 4 kg | JAYO PETG Refill 4 × 1.1 kg · Amazon | $8.07/kg | $35.49 for 4.40 kg | single pack −58% vs avg |
| 6 kg | JAYO PETG Refill 4 × 1.1 kg · Amazon | $8.07/kg | $70.98 for 8.80 kg | 2 packs −58% vs avg |
| 10 kg | iSANMATE HF PETG 10 kg bundle · Amazon | $8.00/kg | $79.99 for 10.00 kg | single pack −58% vs avg |
How these prices are worked out
Every price is divided by the net weight of filament in the pack, not the shipping weight, so a single spool and a 10 kg bundle can be compared on the same scale. Multi-spool tier discounts and minimum-order coupon codes are applied at the quantity you pick, which is why the cheapest option changes as you buy more. Prices marked unconfirmed haven't been re-checked recently and are ranked below the rest. More on the method.
Printing PETG
PETG — the settings most slicers expect.
| Nozzle temperature | 230–260 °C |
|---|---|
| Bed temperature | 60–85 °C |
| Enclosure | Not needed |
| Moisture sensitivity | high — dry the spool if prints turn stringy |
| Hardened nozzle | Not needed |
| Difficulty | easy |
Brands with PETG deals
Other filament types
PLAPLA+HS PLAMattePLA-CFABSASATPU
See it as a network
Open the FilaNexus deal network to explore every brand, store and filament type together, switch between 1, 4, 6 and 10 kg, and see price history for live-tracked offers.
Prices last checked Sep 28, 2026 · US prices in USD · shipping and sales tax not included. Always confirm the final price at the store before you buy.