Brand
SUNLU filament prices
SUNLU's cheapest confirmed filament is SUNLU High Speed PLA Meta 1 kg at $13.29/kg from Amazon. 5 offers tracked across HS PLA, ABS, ASA and PLA.
Every SUNLU price we track
| Product | Type | Store | Pack | Price | Per kg | Checked |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SUNLU High Speed PLA 4 × 1 kg | HS PLA | Amazon | 4 × 1.00 kg | $39.70 | $9.93/kg | Sep 27, 2026 |
| SUNLU ABS 4 kg | ABS | Amazon | 4 × 1.00 kg | $43.99 | $11.00/kg | Sep 27, 2026 |
| SUNLU High Speed PLA Meta 1 kg | HS PLA | Amazon | 1 kg | $13.29 | $13.29/kg | Sep 27, 2026 |
| SUNLU PLA 1 kg (Hot Sales) from | PLA | SUNLU | 1 kg | $18.99 | $18.99/kg | Sep 27, 2026 |
| SUNLU ASA 4 kg | ASA | Amazon | 4 × 1.00 kg | $75.99 | $19.00/kg | Sep 27, 2026 |
Best SUNLU price by quantity
| Buying | Cheapest option | Per kg | You pay | How the price is reached |
|---|---|---|---|---|
| 1 kg | SUNLU High Speed PLA Meta 1 kg · Amazon | $13.29/kg | $13.29 for 1.00 kg | single pack |
| 4 kg | SUNLU High Speed PLA 4 × 1 kg · Amazon | $9.93/kg | $39.70 for 4.00 kg | single pack |
| 6 kg | SUNLU High Speed PLA 4 × 1 kg · Amazon | $9.93/kg | $79.40 for 8.00 kg | 2 packs |
| 10 kg | SUNLU High Speed PLA 4 × 1 kg · Amazon | $9.93/kg | $119.10 for 12.00 kg | 3 packs |
How these prices are worked out
Every price is divided by the net weight of filament in the pack, not the shipping weight, so a single spool and a 10 kg bundle can be compared on the same scale. Multi-spool tier discounts and minimum-order coupon codes are applied at the quantity you pick, which is why the cheapest option changes as you buy more. Prices marked unconfirmed haven't been re-checked recently and are ranked below the rest. More on the method.
SUNLU filament types
Where to buy
Sold at Amazon and SUNLU.
Prices last checked Sep 28, 2026 · US prices in USD · shipping and sales tax not included. Always confirm the final price at the store before you buy.