Filament prices
Cheapest HS PLA filament
The cheapest high-speed PLA filament we've confirmed is DEEPLEE Rapid PLA+ 1 kg at $11.99/kg from Amazon, 42% below the market average of $20.68/kg.
Cheapest high-speed PLA filament per kilogram
4 offers from 3 brands across 1 store, each priced as it is sold and ranked by cost per kilogram. The market average for HS PLA is $20.68/kg.
| Product | Brand | Store | Pack | Price | Per kg | vs market avg | Checked |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SUNLU High Speed PLA 4 × 1 kg | SUNLU | Amazon | 4 × 1.00 kg | $39.70 | $9.93/kg | −52% | Sep 27, 2026 |
| DEEPLEE Rapid PLA+ 1 kg | Deeplee | Amazon | 1 kg | $11.99 | $11.99/kg | −42% | Sep 27, 2026 |
| SUNLU High Speed PLA Meta 1 kg | SUNLU | Amazon | 1 kg | $13.29 | $13.29/kg | −36% | Sep 27, 2026 |
| Creality Hyper RFID PLA 12-pack RFID | Creality | Amazon | 12 × 1.00 kg | $169.99 | $14.17/kg | −31% | Sep 27, 2026 |
Best high-speed PLA filament price by how much you buy
Bulk tiers and coupon thresholds change which offer wins, so the cheapest spool is rarely the cheapest kilogram.
| Buying | Cheapest option | Per kg | You pay | How the price is reached |
|---|---|---|---|---|
| 1 kg | DEEPLEE Rapid PLA+ 1 kg · Amazon | $11.99/kg | $11.99 for 1.00 kg | single pack −42% vs avg |
| 4 kg | SUNLU High Speed PLA 4 × 1 kg · Amazon | $9.93/kg | $39.70 for 4.00 kg | single pack −52% vs avg |
| 6 kg | SUNLU High Speed PLA 4 × 1 kg · Amazon | $9.93/kg | $79.40 for 8.00 kg | 2 packs −52% vs avg |
| 10 kg | SUNLU High Speed PLA 4 × 1 kg · Amazon | $9.93/kg | $119.10 for 12.00 kg | 3 packs −52% vs avg |
How these prices are worked out
Every price is divided by the net weight of filament in the pack, not the shipping weight, so a single spool and a 10 kg bundle can be compared on the same scale. Multi-spool tier discounts and minimum-order coupon codes are applied at the quantity you pick, which is why the cheapest option changes as you buy more. Prices marked unconfirmed haven't been re-checked recently and are ranked below the rest. More on the method.
Printing HS PLA
High-Speed PLA prints at the same settings as standard PLA.
| Nozzle temperature | 190–220 °C |
|---|---|
| Bed temperature | 45–60 °C |
| Enclosure | Not needed |
| Moisture sensitivity | low |
| Hardened nozzle | Not needed |
| Difficulty | easy |
Brands with HS PLA deals
Other filament types
PLAPLA+MattePLA-CFPETGABSASATPU
See it as a network
Open the FilaNexus deal network to explore every brand, store and filament type together, switch between 1, 4, 6 and 10 kg, and see price history for live-tracked offers.
Prices last checked Sep 28, 2026 · US prices in USD · shipping and sales tax not included. Always confirm the final price at the store before you buy.