Brand
Creality filament prices
Creality's cheapest confirmed filament is Creality CR-Silk PLA 1 kg (Black) at $15.99/kg from Creality. 5 offers tracked across HS PLA, PLA, PETG, ABS and TPU.
Creality's range, cheapest of each
One line per material Creality sells, at its lowest confirmed cost per kilogram. A row marked cheapest anywhere is the best price for that material on the whole site — not just the best Creality does.
| Material | Cheapest Creality offer | Pack | Price | Per kg | vs market avg |
|---|---|---|---|---|---|
| PLA | Creality Hyper PLA 10 kg (Black) | 10 × 1.00 kg | $129.99 | $13.00/kg | −37% |
| PETG | Creality Hyper Series PETG 1 kg (Black) | 1 kg | $18.99 | $18.99/kg | about average |
| ABS | Creality Hyper Series ABS 1 kg (Black) | 1 kg | $18.99 | $18.99/kg | −7% |
| TPU | Creality HP-TPU 1 kg (Black) | 1 kg | $25.99 | $25.99/kg | −2% |
No ASA price tracked for Creality yet.
Every Creality price we track
| Product | Type | Store | Pack | Price | Per kg | Checked |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Creality Hyper PLA 10 kg (Black) | HS PLA | Creality | 10 × 1.00 kg | $129.99 | $13.00/kg | Sep 30, 2026 |
| Creality CR-Silk PLA 1 kg (Black) | PLA | Creality | 1 kg | $15.99 | $15.99/kg | Oct 1, 2026 |
| Creality Hyper Series PETG 1 kg (Black) | PETG | Creality | 1 kg | $18.99 | $18.99/kg | Oct 1, 2026 |
| Creality Hyper Series ABS 1 kg (Black) | ABS | Creality | 1 kg | $18.99 | $18.99/kg | Oct 1, 2026 |
| Creality HP-TPU 1 kg (Black) | TPU | Creality | 1 kg | $25.99 | $25.99/kg | Oct 1, 2026 |
Best Creality price by quantity
| Buying | Cheapest option | Per kg | You pay | How the price is reached |
|---|---|---|---|---|
| 1 kg | Creality CR-Silk PLA 1 kg (Black) · Creality | $15.99/kg | $15.99 for 1.00 kg | single pack |
| 4 kg | Creality CR-Silk PLA 1 kg (Black) · Creality | $15.99/kg | $63.96 for 4.00 kg | 4 packs |
| 6 kg | Creality CR-Silk PLA 1 kg (Black) · Creality | $15.99/kg | $95.94 for 6.00 kg | 6 packs |
| 10 kg | Creality Hyper PLA 10 kg (Black) · Creality | $13.00/kg | $129.99 for 10.00 kg | single pack |
How these prices are worked out
Every price is divided by the net weight of filament in the pack, not the shipping weight, so a single spool and a 10 kg bundle can be compared on the same scale. Multi-spool tier discounts and minimum-order coupon codes are applied at the quantity you pick, which is why the cheapest option changes as you buy more. Prices marked unconfirmed haven't been re-checked recently and are ranked below the rest. More on the method.
Creality filament types
Where to buy
Sold at Creality.
Visit the Creality store · spools carry RFID tags for automatic material detection
Prices last checked Oct 1, 2026 · US prices in USD · shipping and sales tax not included. Always confirm the final price at the store before you buy.