Filament prices
Cheapest ABS filament
The cheapest ABS filament we've confirmed is eSUN ABS+ 1 kg at $13.99/kg from Amazon, 31% below the market average of $20.41/kg.
Cheapest ABS filament per kilogram
3 offers from 3 brands across 2 stores, each priced as it is sold and ranked by cost per kilogram. The market average for ABS is $20.41/kg.
| Product | Brand | Store | Pack | Price | Per kg | vs market avg | Checked |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SUNLU ABS 4 kg | SUNLU | Amazon | 4 × 1.00 kg | $43.99 | $11.00/kg | −46% | Sep 27, 2026 |
| eSUN ABS+ 1 kg | eSUN | Amazon | 1 kg | $13.99 | $13.99/kg | −31% | Sep 27, 2026 |
| Bambu ABS 1 kg RFID | Bambu Lab | Bambu Lab | 1 kg | $19.99 | $19.99/kg | −2% | Sep 27, 2026 |
Best ABS filament price by how much you buy
Bulk tiers and coupon thresholds change which offer wins, so the cheapest spool is rarely the cheapest kilogram.
| Buying | Cheapest option | Per kg | You pay | How the price is reached |
|---|---|---|---|---|
| 1 kg | eSUN ABS+ 1 kg · Amazon | $13.99/kg | $13.99 for 1.00 kg | single pack −31% vs avg |
| 4 kg | SUNLU ABS 4 kg · Amazon | $11.00/kg | $43.99 for 4.00 kg | single pack −46% vs avg |
| 6 kg | SUNLU ABS 4 kg · Amazon | $11.00/kg | $87.98 for 8.00 kg | 2 packs −46% vs avg |
| 10 kg | SUNLU ABS 4 kg · Amazon | $11.00/kg | $131.97 for 12.00 kg | 3 packs −46% vs avg |
How these prices are worked out
Every price is divided by the net weight of filament in the pack, not the shipping weight, so a single spool and a 10 kg bundle can be compared on the same scale. Multi-spool tier discounts and minimum-order coupon codes are applied at the quantity you pick, which is why the cheapest option changes as you buy more. Prices marked unconfirmed haven't been re-checked recently and are ranked below the rest. More on the method.
Printing ABS
ABS — the settings most slicers expect.
| Nozzle temperature | 230–260 °C |
|---|---|
| Bed temperature | 90–110 °C |
| Enclosure | Recommended — this material warps and can emit fumes |
| Moisture sensitivity | low |
| Hardened nozzle | Not needed |
| Difficulty | medium |
Brands with ABS deals
Other filament types
PLAPLA+HS PLAMattePLA-CFPETGASATPU
See it as a network
Open the FilaNexus deal network to explore every brand, store and filament type together, switch between 1, 4, 6 and 10 kg, and see price history for live-tracked offers.
Prices last checked Sep 28, 2026 · US prices in USD · shipping and sales tax not included. Always confirm the final price at the store before you buy.