Filament prices
Cheapest PLA-CF filament
The cheapest carbon-fiber PLA filament we've confirmed is ELEGOO PLA-CF 1 kg at $21.99/kg from ELEGOO.
Cheapest carbon-fiber PLA filament per kilogram
1 offer from 1 brand across 1 store, each priced as it is sold and ranked by cost per kilogram.
| Product | Brand | Store | Pack | Price | Per kg | Checked |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ELEGOO PLA-CF 1 kg from | ELEGOO | ELEGOO | 1 kg | $21.99 | $21.99/kg | Sep 27, 2026 |
Best carbon-fiber PLA filament price by how much you buy
Bulk tiers and coupon thresholds change which offer wins, so the cheapest spool is rarely the cheapest kilogram.
| Buying | Cheapest option | Per kg | You pay | How the price is reached |
|---|---|---|---|---|
| 1 kg | ELEGOO PLA-CF 1 kg · ELEGOO | $21.99/kg | $21.99 for 1.00 kg | single pack |
| 4 kg | ELEGOO PLA-CF 1 kg · ELEGOO | $21.99/kg | $87.96 for 4.00 kg | 4 packs |
| 6 kg | ELEGOO PLA-CF 1 kg · ELEGOO | $17.59/kg | $105.55 for 6.00 kg | 6 packs · 20% off 5+ |
| 10 kg | ELEGOO PLA-CF 1 kg · ELEGOO | $15.39/kg | $153.93 for 10.00 kg | 10 packs · 30% off 10+ |
How these prices are worked out
Every price is divided by the net weight of filament in the pack, not the shipping weight, so a single spool and a 10 kg bundle can be compared on the same scale. Multi-spool tier discounts and minimum-order coupon codes are applied at the quantity you pick, which is why the cheapest option changes as you buy more. Prices marked unconfirmed haven't been re-checked recently and are ranked below the rest. More on the method.
Printing PLA-CF
Carbon-Fiber PLA prints at the same settings as standard PLA.
| Nozzle temperature | 190–220 °C |
|---|---|
| Bed temperature | 45–60 °C |
| Enclosure | Not needed |
| Moisture sensitivity | low |
| Hardened nozzle | Yes — this filament is abrasive |
| Difficulty | easy |
Brands with PLA-CF deals
Other filament types
PLAPLA+HS PLAMattePETGABSASATPU
See it as a network
Open the FilaNexus deal network to explore every brand, store and filament type together, switch between 1, 4, 6 and 10 kg, and see price history for live-tracked offers.
Prices last checked Sep 28, 2026 · US prices in USD · shipping and sales tax not included. Always confirm the final price at the store before you buy.