Filament prices
Cheapest PLA+ filament
The cheapest PLA+ filament we've confirmed is DEEPLEE PLA Pro 1 kg at $11.39/kg from Amazon, 45% below the market average of $20.68/kg.
Cheapest PLA+ filament per kilogram
5 offers from 3 brands across 3 stores, each priced as it is sold and ranked by cost per kilogram. The market average for PLA+ is $20.68/kg.
| Product | Brand | Store | Pack | Price | Per kg | vs market avg | Checked |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ELEGOO PLA+ 4 kg | ELEGOO | Amazon | 4 × 1.00 kg | $36.99 | $9.25/kg | −55% | Sep 27, 2026 |
| DEEPLEE PLA Pro 4 kg | Deeplee | Amazon | 4 × 1.00 kg | $37.99 | $9.50/kg | −54% | Sep 27, 2026 |
| DEEPLEE PLA Pro 1 kg | Deeplee | Amazon | 1 kg | $11.39 | $11.39/kg | −45% | Sep 27, 2026 |
| ELEGOO PLA+ 1 kg from | ELEGOO | ELEGOO | 1 kg | $14.99 | $14.99/kg | −28% | Sep 27, 2026 |
| Polymaker PLA Pro 1 kg | Polymaker | Polymaker | 1 kg | $23.99 | $23.99/kg | +16% | Sep 28, 2026 |
Best PLA+ filament price by how much you buy
Bulk tiers and coupon thresholds change which offer wins, so the cheapest spool is rarely the cheapest kilogram.
| Buying | Cheapest option | Per kg | You pay | How the price is reached |
|---|---|---|---|---|
| 1 kg | DEEPLEE PLA Pro 1 kg · Amazon | $11.39/kg | $11.39 for 1.00 kg | single pack −45% vs avg |
| 4 kg | ELEGOO PLA+ 4 kg · Amazon | $9.25/kg | $36.99 for 4.00 kg | single pack −55% vs avg |
| 6 kg | ELEGOO PLA+ 4 kg · Amazon | $9.25/kg | $73.98 for 8.00 kg | 2 packs −55% vs avg |
| 10 kg | ELEGOO PLA+ 4 kg · Amazon | $9.25/kg | $110.97 for 12.00 kg | 3 packs −55% vs avg |
How these prices are worked out
Every price is divided by the net weight of filament in the pack, not the shipping weight, so a single spool and a 10 kg bundle can be compared on the same scale. Multi-spool tier discounts and minimum-order coupon codes are applied at the quantity you pick, which is why the cheapest option changes as you buy more. Prices marked unconfirmed haven't been re-checked recently and are ranked below the rest. More on the method.
Printing PLA+
PLA+ / PLA Pro prints at the same settings as standard PLA.
| Nozzle temperature | 190–220 °C |
|---|---|
| Bed temperature | 45–60 °C |
| Enclosure | Not needed |
| Moisture sensitivity | low |
| Hardened nozzle | Not needed |
| Difficulty | easy |
Brands with PLA+ deals
Other filament types
PLAHS PLAMattePLA-CFPETGABSASATPU
See it as a network
Open the FilaNexus deal network to explore every brand, store and filament type together, switch between 1, 4, 6 and 10 kg, and see price history for live-tracked offers.
Prices last checked Sep 28, 2026 · US prices in USD · shipping and sales tax not included. Always confirm the final price at the store before you buy.