Filament prices
Cheapest ASA filament
The cheapest ASA filament we've confirmed is ELEGOO ASA 1 kg at $16.99/kg from ELEGOO, 23% below the market average of $22.09/kg.
Cheapest ASA filament per kilogram
2 offers from 2 brands across 2 stores, each priced as it is sold and ranked by cost per kilogram. The market average for ASA is $22.09/kg.
| Product | Brand | Store | Pack | Price | Per kg | vs market avg | Checked |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ELEGOO ASA 1 kg | ELEGOO | ELEGOO | 1 kg | $16.99 | $16.99/kg | −23% | Sep 27, 2026 |
| SUNLU ASA 4 kg | SUNLU | Amazon | 4 × 1.00 kg | $75.99 | $19.00/kg | −14% | Sep 27, 2026 |
Best ASA filament price by how much you buy
Bulk tiers and coupon thresholds change which offer wins, so the cheapest spool is rarely the cheapest kilogram.
| Buying | Cheapest option | Per kg | You pay | How the price is reached |
|---|---|---|---|---|
| 1 kg | ELEGOO ASA 1 kg · ELEGOO | $16.99/kg | $16.99 for 1.00 kg | single pack −23% vs avg |
| 4 kg | ELEGOO ASA 1 kg · ELEGOO | $16.99/kg | $67.96 for 4.00 kg | 4 packs −23% vs avg |
| 6 kg | ELEGOO ASA 1 kg · ELEGOO | $13.59/kg | $81.55 for 6.00 kg | 6 packs · 20% off 5+ −38% vs avg |
| 10 kg | ELEGOO ASA 1 kg · ELEGOO | $11.89/kg | $118.93 for 10.00 kg | 10 packs · 30% off 10+ −46% vs avg |
How these prices are worked out
Every price is divided by the net weight of filament in the pack, not the shipping weight, so a single spool and a 10 kg bundle can be compared on the same scale. Multi-spool tier discounts and minimum-order coupon codes are applied at the quantity you pick, which is why the cheapest option changes as you buy more. Prices marked unconfirmed haven't been re-checked recently and are ranked below the rest. More on the method.
Printing ASA
ASA (UV-stable) — the settings most slicers expect.
| Nozzle temperature | 240–260 °C |
|---|---|
| Bed temperature | 90–110 °C |
| Enclosure | Recommended — this material warps and can emit fumes |
| Moisture sensitivity | low |
| Hardened nozzle | Not needed |
| Difficulty | medium |
Brands with ASA deals
Other filament types
PLAPLA+HS PLAMattePLA-CFPETGABSTPU
See it as a network
Open the FilaNexus deal network to explore every brand, store and filament type together, switch between 1, 4, 6 and 10 kg, and see price history for live-tracked offers.
Prices last checked Sep 28, 2026 · US prices in USD · shipping and sales tax not included. Always confirm the final price at the store before you buy.