Brand
OVERTURE filament prices
OVERTURE's cheapest confirmed filament is OVERTURE ABS 1 kg at $17.99/kg from Overture. 7 offers tracked across PETG, ABS, ASA, TPU and PLA.
OVERTURE's range, cheapest of each
One line per material OVERTURE sells, at its lowest confirmed cost per kilogram. A row marked cheapest anywhere is the best price for that material on the whole site — not just the best OVERTURE does.
| Material | Cheapest OVERTURE offer | Pack | Price | Per kg | vs market avg |
|---|---|---|---|---|---|
| PLA | OVERTURE PLA Refill - 10 pack 10 kg (Black) | 10 × 1.00 kg | $99.99 | $10.00/kg | −52% |
| PETG Cheapest anywhere | OVERTURE High Speed PETG Refill 2 kg (White) | 2 kg | $17.99 | $8.99/kg | −53% |
| ABS | OVERTURE ABS 1 kg | 1 kg | $17.99 | $17.99/kg | −12% |
| ASA | OVERTURE ASA 1 kg | 1 kg | $19.99 | $19.99/kg | −10% |
| TPU | OVERTURE TPU 95A 1 kg (Matte Black) | 1 kg | $22.99 | $22.99/kg | −13% |
Every OVERTURE price we track
| Product | Type | Store | Pack | Price | Per kg | Checked |
|---|---|---|---|---|---|---|
| OVERTURE High Speed PETG Refill 2 kg (White) | PETG | Overture | 2 kg | $17.99 | $8.99/kg | Oct 1, 2026 |
| OVERTURE High Speed PETG 10 kg (Black) | PETG | Overture | 10 × 1.00 kg | $99.99 | $10.00/kg | Sep 30, 2026 |
| OVERTURE PLA Refill - 10 pack 10 kg (Black) | PLA | Overture | 10 × 1.00 kg | $99.99 | $10.00/kg | Oct 1, 2026 |
| OVERTURE PLA Refill - 2 pack 2 kg (Black) | PLA | Overture | 2 × 1.00 kg | $21.99 | $10.99/kg | Oct 1, 2026 |
| OVERTURE ABS 1 kg | ABS | Overture | 1 kg | $17.99 | $17.99/kg | Oct 1, 2026 |
| OVERTURE ASA 1 kg | ASA | Overture | 1 kg | $19.99 | $19.99/kg | Oct 1, 2026 |
| OVERTURE TPU 95A 1 kg (Matte Black) | TPU | Overture | 1 kg | $22.99 | $22.99/kg | Oct 1, 2026 |
Best OVERTURE price by quantity
| Buying | Cheapest option | Per kg | You pay | How the price is reached |
|---|---|---|---|---|
| 1 kg | OVERTURE ABS 1 kg · Overture | $17.99/kg | $17.99 for 1.00 kg | single pack |
| 4 kg | OVERTURE High Speed PETG Refill 2 kg (White) · Overture | $8.99/kg | $35.98 for 4.00 kg | 2 packs |
| 6 kg | OVERTURE High Speed PETG Refill 2 kg (White) · Overture | $8.99/kg | $53.97 for 6.00 kg | 3 packs |
| 10 kg | OVERTURE High Speed PETG Refill 2 kg (White) · Overture | $8.99/kg | $89.95 for 10.00 kg | 5 packs |
How these prices are worked out
Every price is divided by the net weight of filament in the pack, not the shipping weight, so a single spool and a 10 kg bundle can be compared on the same scale. Multi-spool tier discounts and minimum-order coupon codes are applied at the quantity you pick, which is why the cheapest option changes as you buy more. Prices marked unconfirmed haven't been re-checked recently and are ranked below the rest. More on the method.
OVERTURE filament types
Where to buy
Sold at Overture.
Prices last checked Oct 1, 2026 · US prices in USD · shipping and sales tax not included. Always confirm the final price at the store before you buy.