Brand
Atomic Filament filament prices
Atomic Filament's cheapest confirmed filament is Atomic Filament PLA 1 kg (Black) at $29.99/kg from Atomic Filament. 5 offers tracked across PLA, PETG, ABS and ASA.
Atomic Filament's range, cheapest of each
One line per material Atomic Filament sells, at its lowest confirmed cost per kilogram. A row marked cheapest anywhere is the best price for that material on the whole site — not just the best Atomic Filament does.
| Material | Cheapest Atomic Filament offer | Pack | Price | Per kg | vs market avg |
|---|---|---|---|---|---|
| PLA | Atomic Filament MeltMiser Black PLA 3.5 kg (Black) | 3.5 kg | $79.99 | $22.85/kg | +11% |
| PETG | Atomic Filament PETG PRO 3.5 kg (Metallic Silver) | 3.5 kg | $114.99 | $32.85/kg | +72% |
| ABS | Atomic Filament ABS 3.5 kg (Perfect Red) | 3.5 kg | $91.99 | $26.28/kg | +29% |
| ASA | Atomic Filament ASA 3.5 kg (Black) | 3.5 kg | $114.99 | $32.85/kg | +49% |
No TPU price tracked for Atomic Filament yet.
Every Atomic Filament price we track
| Product | Type | Store | Pack | Price | Per kg | Checked |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Atomic Filament MeltMiser Black PLA 3.5 kg (Black) | PLA | Atomic Filament | 3.5 kg | $79.99 | $22.85/kg | Oct 1, 2026 |
| Atomic Filament ABS 3.5 kg (Perfect Red) | ABS | Atomic Filament | 3.5 kg | $91.99 | $26.28/kg | Oct 1, 2026 |
| Atomic Filament PLA 1 kg (Black) | PLA | Atomic Filament | 1 kg | $29.99 | $29.99/kg | Sep 30, 2026 |
| Atomic Filament PETG PRO 3.5 kg (Metallic Silver) | PETG | Atomic Filament | 3.5 kg | $114.99 | $32.85/kg | Oct 1, 2026 |
| Atomic Filament ASA 3.5 kg (Black) | ASA | Atomic Filament | 3.5 kg | $114.99 | $32.85/kg | Oct 1, 2026 |
Best Atomic Filament price by quantity
| Buying | Cheapest option | Per kg | You pay | How the price is reached |
|---|---|---|---|---|
| 1 kg | Atomic Filament PLA 1 kg (Black) · Atomic Filament | $29.99/kg | $29.99 for 1.00 kg | single pack |
| 4 kg | Atomic Filament PLA 1 kg (Black) · Atomic Filament | $29.99/kg | $119.96 for 4.00 kg | 4 packs |
| 6 kg | Atomic Filament MeltMiser Black PLA 3.5 kg (Black) · Atomic Filament | $22.85/kg | $159.98 for 7.00 kg | 2 packs |
| 10 kg | Atomic Filament MeltMiser Black PLA 3.5 kg (Black) · Atomic Filament | $22.85/kg | $239.97 for 10.50 kg | 3 packs |
How these prices are worked out
Every price is divided by the net weight of filament in the pack, not the shipping weight, so a single spool and a 10 kg bundle can be compared on the same scale. Multi-spool tier discounts and minimum-order coupon codes are applied at the quantity you pick, which is why the cheapest option changes as you buy more. Prices marked unconfirmed haven't been re-checked recently and are ranked below the rest. More on the method.
Atomic Filament filament types
Where to buy
Sold at Atomic Filament.
Visit the Atomic Filament store
Prices last checked Oct 1, 2026 · US prices in USD · shipping and sales tax not included. Always confirm the final price at the store before you buy.