Brand
ELEGOO filament prices
ELEGOO's cheapest confirmed filament is ELEGOO PLA Basic Refill 1 kg at $11.00/kg from Amazon. 9 offers tracked across PLA, PLA+, PETG, PLA-CF, ASA and TPU.
Every ELEGOO price we track
| Product | Type | Store | Pack | Price | Per kg | Checked |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ELEGOO PLA+ 4 kg | PLA+ | Amazon | 4 × 1.00 kg | $36.99 | $9.25/kg | Sep 27, 2026 |
| ELEGOO PLA Basic Refill 1 kg refill | PLA | Amazon | 1 kg | $11.00 | $11.00/kg | Sep 27, 2026 |
| ELEGOO TPU 95A 4 kg | TPU | Amazon | 4 × 1.00 kg | $48.98 | $12.24/kg | Sep 27, 2026 |
| ELEGOO PLA 1 kg from | PLA | ELEGOO | 1 kg | $13.99 | $13.99/kg | Sep 27, 2026 |
| ELEGOO PETG Pro 1 kg from | PETG | ELEGOO | 1 kg | $13.99 | $13.99/kg | Sep 27, 2026 |
| ELEGOO PLA+ 1 kg from | PLA+ | ELEGOO | 1 kg | $14.99 | $14.99/kg | Sep 27, 2026 |
| ELEGOO ASA 1 kg | ASA | ELEGOO | 1 kg | $16.99 | $16.99/kg | Sep 27, 2026 |
| ELEGOO TPU 95A 1 kg | TPU | ELEGOO | 1 kg | $17.99 | $17.99/kg | Sep 27, 2026 |
| ELEGOO PLA-CF 1 kg from | PLA-CF | ELEGOO | 1 kg | $21.99 | $21.99/kg | Sep 27, 2026 |
Best ELEGOO price by quantity
| Buying | Cheapest option | Per kg | You pay | How the price is reached |
|---|---|---|---|---|
| 1 kg | ELEGOO PLA Basic Refill 1 kg · Amazon | $11.00/kg | $11.00 for 1.00 kg | single pack |
| 4 kg | ELEGOO PLA+ 4 kg · Amazon | $9.25/kg | $36.99 for 4.00 kg | single pack |
| 6 kg | ELEGOO PLA+ 4 kg · Amazon | $9.25/kg | $73.98 for 8.00 kg | 2 packs |
| 10 kg | ELEGOO PLA+ 4 kg · Amazon | $9.25/kg | $110.97 for 12.00 kg | 3 packs |
How these prices are worked out
Every price is divided by the net weight of filament in the pack, not the shipping weight, so a single spool and a 10 kg bundle can be compared on the same scale. Multi-spool tier discounts and minimum-order coupon codes are applied at the quantity you pick, which is why the cheapest option changes as you buy more. Prices marked unconfirmed haven't been re-checked recently and are ranked below the rest. More on the method.
ELEGOO filament types
Where to buy
Sold at ELEGOO and Amazon.
Prices last checked Sep 28, 2026 · US prices in USD · shipping and sales tax not included. Always confirm the final price at the store before you buy.