Brand
Push Plastic filament prices
Push Plastic's cheapest confirmed filament is Push Plastic PLA 1 kg (Black) at $24.99/kg from Push Plastic. 7 offers tracked across PLA, PETG, ABS and ASA.
Push Plastic's range, cheapest of each
One line per material Push Plastic sells, at its lowest confirmed cost per kilogram. A row marked cheapest anywhere is the best price for that material on the whole site — not just the best Push Plastic does.
| Material | Cheapest Push Plastic offer | Pack | Price | Per kg | vs market avg |
|---|---|---|---|---|---|
| PLA | Push Plastic PLA 5 kg spool (Black) | 5 kg | $99.99 | $20.00/kg | −3% |
| PETG | Push Plastic PETG 5 kg spool (Black) | 5 kg | $99.99 | $20.00/kg | +5% |
| ABS | Push Plastic ABS 5 kg spool (Black) | 5 kg | $99.99 | $20.00/kg | −2% |
| ASA | Push Plastic ASA 1 kg (Black) | 1 kg | $29.99 | $29.99/kg | +36% |
No TPU price tracked for Push Plastic yet.
Every Push Plastic price we track
| Product | Type | Store | Pack | Price | Per kg | Checked |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Push Plastic PLA 5 kg spool (Black) | PLA | Push Plastic | 5 kg | $99.99 | $20.00/kg | Oct 2, 2026 |
| Push Plastic PETG 5 kg spool (Black) | PETG | Push Plastic | 5 kg | $99.99 | $20.00/kg | Oct 2, 2026 |
| Push Plastic ABS 5 kg spool (Black) | ABS | Push Plastic | 5 kg | $99.99 | $20.00/kg | Oct 2, 2026 |
| Push Plastic PLA 1 kg (Black) | PLA | Push Plastic | 1 kg | $24.99 | $24.99/kg | Oct 1, 2026 |
| Push Plastic PETG 1 kg (Black) | PETG | Push Plastic | 1 kg | $24.99 | $24.99/kg | Oct 2, 2026 |
| Push Plastic ABS 1 kg (Black) | ABS | Push Plastic | 1 kg | $24.99 | $24.99/kg | Oct 2, 2026 |
| Push Plastic ASA 1 kg (Black) | ASA | Push Plastic | 1 kg | $29.99 | $29.99/kg | Oct 2, 2026 |
Best Push Plastic price by quantity
| Buying | Cheapest option | Per kg | You pay | How the price is reached |
|---|---|---|---|---|
| 1 kg | Push Plastic PLA 1 kg (Black) · Push Plastic | $24.99/kg | $24.99 for 1.00 kg | single pack |
| 4 kg | Push Plastic PLA 5 kg spool (Black) · Push Plastic | $20.00/kg | $99.99 for 5.00 kg | single pack |
| 6 kg | Push Plastic PLA 1 kg (Black) · Push Plastic | $24.99/kg | $149.94 for 6.00 kg | 6 packs |
| 10 kg | Push Plastic PLA 5 kg spool (Black) · Push Plastic | $20.00/kg | $199.98 for 10.00 kg | 2 packs |
How these prices are worked out
Every price is divided by the net weight of filament in the pack, not the shipping weight, so a single spool and a 10 kg bundle can be compared on the same scale. Multi-spool tier discounts and minimum-order coupon codes are applied at the quantity you pick, which is why the cheapest option changes as you buy more. Prices marked unconfirmed haven't been re-checked recently and are ranked below the rest. More on the method.
Push Plastic filament types
Where to buy
Sold at Push Plastic.
Prices last checked Oct 2, 2026 · US prices in USD · shipping and sales tax not included. Always confirm the final price at the store before you buy.
Some store links are affiliate links: if you buy through one, FilaNexus may earn a small commission at no extra cost to you. Rankings are never affected. Affiliate disclosure.