Brand
Qidi Tech filament prices
Qidi Tech's cheapest confirmed filament is QIDI PLA Basic 1 kg (Black) at $16.99/kg from Qidi. 2 offers tracked across PLA and PETG.
Qidi Tech's range, cheapest of each
One line per material Qidi Tech sells, at its lowest confirmed cost per kilogram. A row marked cheapest anywhere is the best price for that material on the whole site — not just the best Qidi Tech does.
| Material | Cheapest Qidi Tech offer | Pack | Price | Per kg | vs market avg |
|---|---|---|---|---|---|
| PLA | QIDI PLA Basic 1 kg (Black) | 1 kg | $16.99 | $16.99/kg | −18% |
| PETG | QIDI PETG Basic 1 kg (Black) | 1 kg | $16.99 | $16.99/kg | −11% |
No ABS, ASA and TPU price tracked for Qidi Tech yet.
Cheaper alternatives to Qidi Tech
Same filament type, a different brand, a lower price per kilogram for a single spool. Worth knowing if you don't need Qidi Tech's specific features.
| Type | Qidi Tech | Cheapest other brand | Saving |
|---|---|---|---|
| PLA | $16.99/kg | Geeetech PLA 1 kg (Black) · Geeetech $9.79/kg | −42% |
| PETG | $16.99/kg | Geeetech PETG 1 kg (Black) · Geeetech $9.49/kg | −44% |
Every Qidi Tech price we track
🔔 Waiting for a better price? Tap Price alert under any product and we'll email you once when it drops to your price.
| Product | Type | Store | Pack | Price | Per kg | Checked |
|---|---|---|---|---|---|---|
| QIDI PLA Basic 1 kg (Black) | PLA | Qidi | 1 kg | $16.99 | $16.99/kg | Oct 2, 2026 |
| QIDI PETG Basic 1 kg (Black) | PETG | Qidi | 1 kg | $16.99 | $16.99/kg | Oct 2, 2026 |
Best Qidi Tech price by quantity
| Buying | Cheapest option | Per kg | You pay | How the price is reached |
|---|---|---|---|---|
| 1 kg | QIDI PLA Basic 1 kg (Black) · Qidi | $16.99/kg | $16.99 for 1.00 kg | single pack |
| 4 kg | QIDI PLA Basic 1 kg (Black) · Qidi | $16.99/kg | $67.96 for 4.00 kg | 4 packs |
| 6 kg | QIDI PLA Basic 1 kg (Black) · Qidi | $16.99/kg | $101.94 for 6.00 kg | 6 packs |
| 10 kg | QIDI PLA Basic 1 kg (Black) · Qidi | $16.99/kg | $169.90 for 10.00 kg | 10 packs |
How these prices are worked out
Every price is divided by the net weight of filament in the pack, not the shipping weight, so a single spool and a 10 kg bundle can be compared on the same scale. Multi-spool tier discounts and minimum-order coupon codes are applied at the quantity you pick, which is why the cheapest option changes as you buy more. Prices marked unconfirmed haven't been re-checked recently and are ranked below the rest. More on the method.
Qidi Tech filament types
Where to buy
Sold at Qidi.
Prices re-read every 4 hours, and every link is checked daily against the price the store page shows. How we check
Prices last checked Oct 2, 2026 · US prices in USD · shipping and sales tax not included. Always confirm the final price at the store before you buy.
Some store links are affiliate links: if you buy through one, FilaNexus may earn a small commission at no extra cost to you. Rankings are never affected. Affiliate disclosure.