Brand
eSUN filament prices
eSUN's cheapest confirmed filament is eSUN PETG Basic 1 kg at $10.44/kg from Amazon. 2 offers tracked across PETG and ABS.
Every eSUN price we track
| Product | Type | Store | Pack | Price | Per kg | Checked |
|---|---|---|---|---|---|---|
| eSUN PETG Basic 1 kg | PETG | Amazon | 1 kg | $10.44 | $10.44/kg | Sep 27, 2026 |
| eSUN ABS+ 1 kg | ABS | Amazon | 1 kg | $13.99 | $13.99/kg | Sep 27, 2026 |
Best eSUN price by quantity
| Buying | Cheapest option | Per kg | You pay | How the price is reached |
|---|---|---|---|---|
| 1 kg | eSUN PETG Basic 1 kg · Amazon | $10.44/kg | $10.44 for 1.00 kg | single pack |
| 4 kg | eSUN PETG Basic 1 kg · Amazon | $10.44/kg | $41.76 for 4.00 kg | 4 packs |
| 6 kg | eSUN PETG Basic 1 kg · Amazon | $10.44/kg | $62.64 for 6.00 kg | 6 packs |
| 10 kg | eSUN PETG Basic 1 kg · Amazon | $10.44/kg | $104.40 for 10.00 kg | 10 packs |
How these prices are worked out
Every price is divided by the net weight of filament in the pack, not the shipping weight, so a single spool and a 10 kg bundle can be compared on the same scale. Multi-spool tier discounts and minimum-order coupon codes are applied at the quantity you pick, which is why the cheapest option changes as you buy more. Prices marked unconfirmed haven't been re-checked recently and are ranked below the rest. More on the method.
eSUN filament types
Where to buy
Sold at Amazon.
Prices last checked Sep 28, 2026 · US prices in USD · shipping and sales tax not included. Always confirm the final price at the store before you buy.