Brand
Kingroon filament prices
Kingroon's cheapest confirmed filament is KINGROON PETG Basic 1 kg (Black) at $14.99/kg from Kingroon. 3 offers tracked across PETG.
Kingroon's range, cheapest of each
One line per material Kingroon sells, at its lowest confirmed cost per kilogram. A row marked cheapest anywhere is the best price for that material on the whole site — not just the best Kingroon does.
| Material | Cheapest Kingroon offer | Pack | Price | Per kg | vs market avg |
|---|---|---|---|---|---|
| PETG Cheapest anywhere | KINGROON PETG 10 kg (White) | 10 × 1.00 kg | $80.30 | $8.03/kg | −58% |
No PLA, ABS, ASA and TPU price tracked for Kingroon yet.
Cheaper alternatives to Kingroon
Same filament type, a different brand, a lower price per kilogram for a single spool. Worth knowing if you don't need Kingroon's specific features.
| Type | Kingroon | Cheapest other brand | Saving |
|---|---|---|---|
| PETG | $14.99/kg | Geeetech PETG 1 kg (Black) · Geeetech $9.49/kg | −37% |
Every Kingroon price we track
🔔 Waiting for a better price? Tap Price alert under any product and we'll email you once when it drops to your price.
| Product | Type | Store | Pack | Price | Per kg | Checked |
|---|---|---|---|---|---|---|
| KINGROON PETG 10 kg (White) | PETG | Kingroon | 10 × 1.00 kg | $80.30 | $8.03/kg | Oct 4, 2026 |
| KINGROON PETG 10 kg (Black) | PETG | Kingroon | 10 × 1.00 kg | $87.99 | $8.80/kg | Oct 4, 2026 |
| KINGROON PETG Basic 1 kg (Black) | PETG | Kingroon | 1 kg | $14.99 | $14.99/kg | Oct 4, 2026 |
Best Kingroon price by quantity
| Buying | Cheapest option | Per kg | You pay | How the price is reached |
|---|---|---|---|---|
| 1 kg | KINGROON PETG Basic 1 kg (Black) · Kingroon | $14.99/kg | $14.99 for 1.00 kg | single pack |
| 4 kg | KINGROON PETG Basic 1 kg (Black) · Kingroon | $14.99/kg | $59.96 for 4.00 kg | 4 packs |
| 6 kg | KINGROON PETG Basic 1 kg (Black) · Kingroon | $14.99/kg | $89.94 for 6.00 kg | 6 packs |
| 10 kg | KINGROON PETG 10 kg (White) · Kingroon | $8.03/kg | $80.30 for 10.00 kg | single pack |
How these prices are worked out
Every price is divided by the net weight of filament in the pack, not the shipping weight, so a single spool and a 10 kg bundle can be compared on the same scale. Multi-spool tier discounts and minimum-order coupon codes are applied at the quantity you pick, which is why the cheapest option changes as you buy more. Prices marked unconfirmed haven't been re-checked recently and are ranked below the rest. More on the method.
Kingroon filament types
Where to buy
Sold at Kingroon.
Prices re-read every 4 hours, and every link is checked daily against the price the store page shows. How we check
Prices last checked Oct 4, 2026 · US prices in USD · shipping and sales tax not included. Always confirm the final price at the store before you buy.
Some store links are affiliate links: if you buy through one, FilaNexus may earn a small commission at no extra cost to you. Rankings are never affected. Affiliate disclosure.