Brand
AMOLEN filament prices
AMOLEN's cheapest confirmed filament is AMOLEN Silk PLA 1 kg (Silk Black) at $22.99/kg from AMOLEN. 2 offers tracked across PLA and TPU.
AMOLEN's range, cheapest of each
One line per material AMOLEN sells, at its lowest confirmed cost per kilogram. A row marked cheapest anywhere is the best price for that material on the whole site — not just the best AMOLEN does.
| Material | Cheapest AMOLEN offer | Pack | Price | Per kg | vs market avg |
|---|---|---|---|---|---|
| PLA | AMOLEN Silk PLA 1 kg (Silk Black) | 1 kg | $22.99 | $22.99/kg | +11% |
| TPU | AMOLEN TPU 85A 1 kg (Black) | 1 kg | $29.99 | $29.99/kg | +13% |
No PETG, ABS and ASA price tracked for AMOLEN yet.
Every AMOLEN price we track
| Product | Type | Store | Pack | Price | Per kg | Checked |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AMOLEN Silk PLA 1 kg (Silk Black) | PLA | AMOLEN | 1 kg | $22.99 | $22.99/kg | Oct 1, 2026 |
| AMOLEN TPU 85A 1 kg (Black) | TPU | AMOLEN | 1 kg | $29.99 | $29.99/kg | Oct 2, 2026 |
Best AMOLEN price by quantity
| Buying | Cheapest option | Per kg | You pay | How the price is reached |
|---|---|---|---|---|
| 1 kg | AMOLEN Silk PLA 1 kg (Silk Black) · AMOLEN | $22.99/kg | $22.99 for 1.00 kg | single pack |
| 4 kg | AMOLEN Silk PLA 1 kg (Silk Black) · AMOLEN | $22.99/kg | $91.96 for 4.00 kg | 4 packs |
| 6 kg | AMOLEN Silk PLA 1 kg (Silk Black) · AMOLEN | $22.99/kg | $137.94 for 6.00 kg | 6 packs |
| 10 kg | AMOLEN Silk PLA 1 kg (Silk Black) · AMOLEN | $22.99/kg | $229.90 for 10.00 kg | 10 packs |
How these prices are worked out
Every price is divided by the net weight of filament in the pack, not the shipping weight, so a single spool and a 10 kg bundle can be compared on the same scale. Multi-spool tier discounts and minimum-order coupon codes are applied at the quantity you pick, which is why the cheapest option changes as you buy more. Prices marked unconfirmed haven't been re-checked recently and are ranked below the rest. More on the method.
AMOLEN filament types
Where to buy
Sold at AMOLEN.
Prices last checked Oct 2, 2026 · US prices in USD · shipping and sales tax not included. Always confirm the final price at the store before you buy.
Some store links are affiliate links: if you buy through one, FilaNexus may earn a small commission at no extra cost to you. Rankings are never affected. Affiliate disclosure.