Store
Amazon filament prices
The cheapest filament we've confirmed at Amazon is eSUN PETG Basic 1 kg at $10.44/kg. 16 offers tracked from 8 brands.
Filament prices at Amazon
| Product | Type | Brand | Pack | Price | Per kg | Checked |
|---|---|---|---|---|---|---|
| iSANMATE HF PETG 10 kg bundle | PETG | iSANMATE | 10 × 1.00 kg | $79.99 | $8.00/kg | Sep 28, 2026 |
| JAYO PETG Refill 4 × 1.1 kg refill | PETG | JAYO | 4 × 1.10 kg | $35.49 | $8.07/kg | Sep 27, 2026 |
| OVERTURE High Speed PETG 10 kg bundle | PETG | OVERTURE | 10 × 1.00 kg | $89.99 | $9.00/kg | Sep 27, 2026 |
| ELEGOO PLA+ 4 kg | PLA+ | ELEGOO | 4 × 1.00 kg | $36.99 | $9.25/kg | Sep 27, 2026 |
| DEEPLEE PLA Pro 4 kg | PLA+ | Deeplee | 4 × 1.00 kg | $37.99 | $9.50/kg | Sep 27, 2026 |
| SUNLU High Speed PLA 4 × 1 kg | HS PLA | SUNLU | 4 × 1.00 kg | $39.70 | $9.93/kg | Sep 27, 2026 |
| eSUN PETG Basic 1 kg | PETG | eSUN | 1 kg | $10.44 | $10.44/kg | Sep 27, 2026 |
| SUNLU ABS 4 kg | ABS | SUNLU | 4 × 1.00 kg | $43.99 | $11.00/kg | Sep 27, 2026 |
| ELEGOO PLA Basic Refill 1 kg refill | PLA | ELEGOO | 1 kg | $11.00 | $11.00/kg | Sep 27, 2026 |
| DEEPLEE PLA Pro 1 kg | PLA+ | Deeplee | 1 kg | $11.39 | $11.39/kg | Sep 27, 2026 |
| DEEPLEE Rapid PLA+ 1 kg | HS PLA | Deeplee | 1 kg | $11.99 | $11.99/kg | Sep 27, 2026 |
| ELEGOO TPU 95A 4 kg | TPU | ELEGOO | 4 × 1.00 kg | $48.98 | $12.24/kg | Sep 27, 2026 |
| SUNLU High Speed PLA Meta 1 kg | HS PLA | SUNLU | 1 kg | $13.29 | $13.29/kg | Sep 27, 2026 |
| eSUN ABS+ 1 kg | ABS | eSUN | 1 kg | $13.99 | $13.99/kg | Sep 27, 2026 |
| Creality Hyper RFID PLA 12-pack RFID | HS PLA | Creality | 12 × 1.00 kg | $169.99 | $14.17/kg | Sep 27, 2026 |
| SUNLU ASA 4 kg | ASA | SUNLU | 4 × 1.00 kg | $75.99 | $19.00/kg | Sep 27, 2026 |
Best Amazon price by quantity
| Buying | Cheapest option | Per kg | You pay | How the price is reached |
|---|---|---|---|---|
| 1 kg | eSUN PETG Basic 1 kg · Amazon | $10.44/kg | $10.44 for 1.00 kg | single pack |
| 4 kg | JAYO PETG Refill 4 × 1.1 kg · Amazon | $8.07/kg | $35.49 for 4.40 kg | single pack |
| 6 kg | JAYO PETG Refill 4 × 1.1 kg · Amazon | $8.07/kg | $70.98 for 8.80 kg | 2 packs |
| 10 kg | iSANMATE HF PETG 10 kg bundle · Amazon | $8.00/kg | $79.99 for 10.00 kg | single pack |
How these prices are worked out
Every price is divided by the net weight of filament in the pack, not the shipping weight, so a single spool and a 10 kg bundle can be compared on the same scale. Multi-spool tier discounts and minimum-order coupon codes are applied at the quantity you pick, which is why the cheapest option changes as you buy more. Prices marked unconfirmed haven't been re-checked recently and are ranked below the rest. More on the method.
Brands at Amazon
ELEGOO, Deeplee, SUNLU, Creality, eSUN, OVERTURE, iSANMATE and JAYO.
Filament types
Prices last checked Sep 28, 2026 · US prices in USD · shipping and sales tax not included. Always confirm the final price at the store before you buy.