Brand
Deeplee filament prices
Deeplee's cheapest confirmed filament is DEEPLEE PLA Pro 1 kg at $11.39/kg from Amazon. 3 offers tracked across HS PLA and PLA+.
Every Deeplee price we track
| Product | Type | Store | Pack | Price | Per kg | Checked |
|---|---|---|---|---|---|---|
| DEEPLEE PLA Pro 4 kg | PLA+ | Amazon | 4 × 1.00 kg | $37.99 | $9.50/kg | Sep 27, 2026 |
| DEEPLEE PLA Pro 1 kg | PLA+ | Amazon | 1 kg | $11.39 | $11.39/kg | Sep 27, 2026 |
| DEEPLEE Rapid PLA+ 1 kg | HS PLA | Amazon | 1 kg | $11.99 | $11.99/kg | Sep 27, 2026 |
Best Deeplee price by quantity
| Buying | Cheapest option | Per kg | You pay | How the price is reached |
|---|---|---|---|---|
| 1 kg | DEEPLEE PLA Pro 1 kg · Amazon | $11.39/kg | $11.39 for 1.00 kg | single pack |
| 4 kg | DEEPLEE PLA Pro 4 kg · Amazon | $9.50/kg | $37.99 for 4.00 kg | single pack |
| 6 kg | DEEPLEE PLA Pro 4 kg · Amazon | $9.50/kg | $75.98 for 8.00 kg | 2 packs |
| 10 kg | DEEPLEE PLA Pro 4 kg · Amazon | $9.50/kg | $113.97 for 12.00 kg | 3 packs |
How these prices are worked out
Every price is divided by the net weight of filament in the pack, not the shipping weight, so a single spool and a 10 kg bundle can be compared on the same scale. Multi-spool tier discounts and minimum-order coupon codes are applied at the quantity you pick, which is why the cheapest option changes as you buy more. Prices marked unconfirmed haven't been re-checked recently and are ranked below the rest. More on the method.
Deeplee filament types
Where to buy
Sold at Amazon.
Prices last checked Sep 28, 2026 · US prices in USD · shipping and sales tax not included. Always confirm the final price at the store before you buy.