Store
ELEGOO filament prices
The cheapest filament we've confirmed at ELEGOO is ELEGOO PLA 1 kg at $13.99/kg. 6 offers tracked from 1 brand.
Filament prices at ELEGOO
| Product | Type | Brand | Pack | Price | Per kg | Checked |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ELEGOO PLA 1 kg from | PLA | ELEGOO | 1 kg | $13.99 | $13.99/kg | Sep 27, 2026 |
| ELEGOO PETG Pro 1 kg from | PETG | ELEGOO | 1 kg | $13.99 | $13.99/kg | Sep 27, 2026 |
| ELEGOO PLA+ 1 kg from | PLA+ | ELEGOO | 1 kg | $14.99 | $14.99/kg | Sep 27, 2026 |
| ELEGOO ASA 1 kg | ASA | ELEGOO | 1 kg | $16.99 | $16.99/kg | Sep 27, 2026 |
| ELEGOO TPU 95A 1 kg | TPU | ELEGOO | 1 kg | $17.99 | $17.99/kg | Sep 27, 2026 |
| ELEGOO PLA-CF 1 kg from | PLA-CF | ELEGOO | 1 kg | $21.99 | $21.99/kg | Sep 27, 2026 |
Current ELEGOO offers
- ELEGOO Day filament tiers — 20% off 5+, 30% off 10+ (ends Sep 29, 2026)
Best ELEGOO price by quantity
| Buying | Cheapest option | Per kg | You pay | How the price is reached |
|---|---|---|---|---|
| 1 kg | ELEGOO PLA 1 kg · ELEGOO | $13.99/kg | $13.99 for 1.00 kg | single pack |
| 4 kg | ELEGOO PLA 1 kg · ELEGOO | $13.99/kg | $55.96 for 4.00 kg | 4 packs |
| 6 kg | ELEGOO PLA 1 kg · ELEGOO | $11.19/kg | $67.15 for 6.00 kg | 6 packs · 20% off 5+ |
| 10 kg | ELEGOO PLA 1 kg · ELEGOO | $9.79/kg | $97.93 for 10.00 kg | 10 packs · 30% off 10+ |
How these prices are worked out
Every price is divided by the net weight of filament in the pack, not the shipping weight, so a single spool and a 10 kg bundle can be compared on the same scale. Multi-spool tier discounts and minimum-order coupon codes are applied at the quantity you pick, which is why the cheapest option changes as you buy more. Prices marked unconfirmed haven't been re-checked recently and are ranked below the rest. More on the method.
Brands at ELEGOO
ELEGOO.
Filament types
Prices last checked Sep 28, 2026 · US prices in USD · shipping and sales tax not included. Always confirm the final price at the store before you buy.