Store
Bambu Lab filament prices
The cheapest filament we've confirmed at Bambu Lab is Bambu PLA Basic 1 kg (spool) at $19.99/kg. 5 offers tracked from 1 brand.
Filament prices at Bambu Lab
| Product | Type | Brand | Pack | Price | Per kg | Checked |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bambu PLA Basic Refill 10-pack refill RFID | PLA | Bambu Lab | 10 × 1.00 kg | $119.90 | $11.99/kg | Sep 27, 2026 |
| Bambu PLA Basic 1 kg (spool) RFID | PLA | Bambu Lab | 1 kg | $19.99 | $19.99/kg | Sep 27, 2026 |
| Bambu PLA Matte 1 kg RFID | Matte | Bambu Lab | 1 kg | $19.99 | $19.99/kg | Sep 27, 2026 |
| Bambu PETG HF 1 kg RFID | PETG | Bambu Lab | 1 kg | $19.99 | $19.99/kg | Sep 27, 2026 |
| Bambu ABS 1 kg RFID | ABS | Bambu Lab | 1 kg | $19.99 | $19.99/kg | Sep 27, 2026 |
Current Bambu Lab offers
- Filament bulk sale — 1+ at $19.99 each, 4+ at $14.99 each, 6+ at $13.99 each
- PLA Basic 10-pack refill
- Student discount
Best Bambu Lab price by quantity
| Buying | Cheapest option | Per kg | You pay | How the price is reached |
|---|---|---|---|---|
| 1 kg | Bambu PLA Basic 1 kg (spool) · Bambu Lab | $19.99/kg | $19.99 for 1.00 kg | single pack |
| 4 kg | Bambu PLA Basic 1 kg (spool) · Bambu Lab | $14.99/kg | $59.96 for 4.00 kg | 4 packs · 4+ @ $14.99 |
| 6 kg | Bambu PLA Basic 1 kg (spool) · Bambu Lab | $13.99/kg | $83.94 for 6.00 kg | 6 packs · 6+ @ $13.99 |
| 10 kg | Bambu PLA Basic Refill 10-pack · Bambu Lab | $11.99/kg | $119.90 for 10.00 kg | single pack |
How these prices are worked out
Every price is divided by the net weight of filament in the pack, not the shipping weight, so a single spool and a 10 kg bundle can be compared on the same scale. Multi-spool tier discounts and minimum-order coupon codes are applied at the quantity you pick, which is why the cheapest option changes as you buy more. Prices marked unconfirmed haven't been re-checked recently and are ranked below the rest. More on the method.
Brands at Bambu Lab
Bambu Lab.
Filament types
Prices last checked Sep 28, 2026 · US prices in USD · shipping and sales tax not included. Always confirm the final price at the store before you buy.