Brand
Inland filament prices
Inland's cheapest confirmed filament is Inland PLA 1 kg (Black) at $12.99/kg from Micro Center. 2 offers tracked across PLA.
Inland's range, cheapest of each
One line per material Inland sells, at its lowest confirmed cost per kilogram. A row marked cheapest anywhere is the best price for that material on the whole site — not just the best Inland does.
| Material | Cheapest Inland offer | Pack | Price | Per kg | vs market avg |
|---|---|---|---|---|---|
| PLA | Inland PLA Basic 4-color starter pack (4 × 1 kg) | 4 × 1.00 kg | $36.99 | $9.25/kg | −55% |
No PETG, ABS, ASA and TPU price tracked for Inland yet.
Every Inland price we track
| Product | Type | Store | Pack | Price | Per kg | Checked |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Inland PLA Basic 4-color starter pack (4 × 1 kg) | PLA | Micro Center | 4 × 1.00 kg | $36.99 | $9.25/kg | Oct 1, 2026 |
| Inland PLA 1 kg (Black) | PLA | Micro Center | 1 kg | $12.99 | $12.99/kg | Oct 1, 2026 |
Best Inland price by quantity
| Buying | Cheapest option | Per kg | You pay | How the price is reached |
|---|---|---|---|---|
| 1 kg | Inland PLA 1 kg (Black) · Micro Center | $12.99/kg | $12.99 for 1.00 kg | single pack |
| 4 kg | Inland PLA Basic 4-color starter pack (4 × 1 kg) · Micro Center | $9.25/kg | $36.99 for 4.00 kg | single pack |
| 6 kg | Inland PLA Basic 4-color starter pack (4 × 1 kg) · Micro Center | $9.25/kg | $73.98 for 8.00 kg | 2 packs |
| 10 kg | Inland PLA Basic 4-color starter pack (4 × 1 kg) · Micro Center | $9.25/kg | $110.97 for 12.00 kg | 3 packs |
How these prices are worked out
Every price is divided by the net weight of filament in the pack, not the shipping weight, so a single spool and a 10 kg bundle can be compared on the same scale. Multi-spool tier discounts and minimum-order coupon codes are applied at the quantity you pick, which is why the cheapest option changes as you buy more. Prices marked unconfirmed haven't been re-checked recently and are ranked below the rest. More on the method.
Inland filament types
Where to buy
Sold at Micro Center.
Prices last checked Oct 1, 2026 · US prices in USD · shipping and sales tax not included. Always confirm the final price at the store before you buy.